Největší maďarské knihkupectví zabalilo do igelitu knihy s tematikou LGBTQ+, aby je lidé přestali číst

Největší maďarské knihkupectví začalo balit knihy pro děti a mládež s postavami LGBTQ+ do igelitu, aby je zákazníci nemohli otevřít v obchodech. Učinilo tak poté, co knihkupectví převzala soukromá nadace s úzkými vazbami na Viktora Orbána.

Společnost Libri, která je zároveň největším nakladatelem v zemi, uvedla, že balení je požadavkem maďarského úřadu na ochranu spotřebitele, aby se dodržoval kontroverzní zákon o „ochraně dětí”, který vstoupil v platnost v roce 2021.

Tato síť knihkupectví je první v Maďarsku, která průhledné obaly používá, ačkoli k podobné praxi přistoupilo také několik venkovských knihkupectví.

Před dvěma lety vláda přijala široce kritizovaný zákon, který zakazuje LGBTQ+ tematiku ve vzdělávacích materiálech nebo v televizních pořadech pro děti. Legislativa zakazuje „propagaci“ a zobrazování homosexuality a změny pohlaví.

Slovo propagace je poměrně vágním určením, kdy podle výkladu maďarské organizace Háttér Society, která se zaměřuje na práva LGBTQ+, by rodič mohl porušit zákon už jen tím, že by dítěti koupil román pro mládež, v němž vystupuje LGBTQ+ postava.

Mezi díla postižená používáním plastových obalů patří série Riverdale od Micola Ostowa a grafický román Heartstopper od britské autorky Alice Oseman, které se staly předlohou seriálů na Netflixu.

V dubnu se 15 členských států EU připojilo k soudnímu řízení proti zákonu na ochranu dětí proti LGBTQ+, který předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen označila za „ostudu”.

Zdroj: theguardian.com

Přispět