Protestující proti LGBTQ+ narušili gruzínský Tbilisi Pride

Až 2 000 protestujících proti LGBTQ+ v sobotu narušilo festival Pride v gruzínském hlavním městě Tbilisi. Protestující se zde střetli s policií a zničili rekvizity včetně duhových vlajek a transparentů.

Organizátoři obvinili úřady, že se s demonstranty aktivně domlouvaly na narušení akce, zatímco ministr vlády uvedl, že bylo obtížné zajistit policii, protože se akce konala na otevřeném prostranství v blízkosti jezera.

„Protestujícím se podařilo najít … způsoby, jak se dostat do prostoru akce, ale účastníky a organizátory Pride se nám podařilo evakuovat,” řekl novinářům náměstek ministra vnitra Alexander Darakhvelidze. „Při incidentu nebyl nikdo zraněn a policie nyní přijímá opatření ke stabilizaci situace.”

Ředitelka Tbilisi Pride agentuře Reuters potvrdila, že všichni účastníci akce byli odvezeni autobusy do bezpečí, ale kritizovala policejní zajištění akce Pride ze strany úřadů.

Mariam Kvaratskhelia uvedla, že krajně pravicové skupiny ve dnech předcházejících Pride veřejně podněcovaly k násilí proti LGBTQ+ aktivistům a že policie a ministerstvo vnitra odmítly zasáhnout. „Rozhodně si myslím, že toto [narušení] byla předem naplánovaná a koordinovaná akce mezi vládou a radikálními skupinami… Myslíme si, že tato operace byla naplánována s cílem sabotovat kandidaturu Gruzie do EU,” řekla. Policii ani vládu se nepodařilo okamžitě kontaktovat, aby se k jejím obviněním vyjádřily.

Gruzínská prezidentka Salome Zourabichviliová, která je častou kritičkou vlády, se připojila ke kritice policie a uvedla, že policie selhala při plnění své povinnosti chránit právo lidí na bezpečné shromažďování.

Gruzie usiluje o vstup do EU, ale její vládnoucí strana Gruzínský sen (Georgian Dream) čelí zvýšené kritice ze strany skupin na ochranu práv a EU kvůli svému údajnému směřování k autoritářství.

Gruzie přijala zákony proti diskriminaci a trestným činům z nenávisti, ale podle skupin bojujících za práva LGBTQ+ osob není ochrana ze strany orgánů činných v trestním řízení dostatečná a homofobie je v této sociálně konzervativní jihokavkazské zemi stále rozšířená.

Před dvěma lety bylo při útocích na LGBTQ+ aktivisty v Tbilisi zbito několik novinářů. Jeden z novinářů, kameraman Alexander Laškarava, byl později nalezen mrtvý ve svém domě, což vyvolalo v gruzínském hlavním městě rozhořčené protesty.

Zdroj: theguardian.com

Přispět