Queer zastoupení ve videohrách nebylo nikdy lepší

Aimee Hart, editorka magazínu Gayming, zrefelektovala vývoj queer her i herní komnunity. Podle Hart, je jednou z nepravd, která se šíří mezi toxičtějšími skupinami herní komunity, že zastoupení LGBTQ+ a jejich komunity ve videohrách je něco nového: agenda, kterou vývojáři a vydavatelé prosazují, aby si neznepřátelili svou převážně bílou, cis mužskou fanouškovskou základnu. Ve skutečnosti byly videohry vždycky queer.

Je nesporné, že videohry stále více reprezentují publikum, které je hraje. Už dlouho se neorientují výhradně na stereotypní bělošskou demografickou skupinu – vlastně se nikdy neorientovaly. Lidé si to uvědomují až nyní.

Queer hráči nechtějí ve videohrách vidět jen sami sebe, ale také komunitu. Nikdy to nebylo tak zřejmé jako během našeho prvního předávání cen Gayming v loňském roce, píše Hart. Chtěli jsme vyzdvihnout a oslavit nejen queer hry, ale i lidi, kteří za nimi stojí – většině z nich se nedostává uznání, které si právem zaslouží. Předávání cen Gayming sledovalo na Twitchi více než 150 000 diváků a stalo se tak největší LGBTQ+ událostí na této platformě.

Hry se za posledních pět let rozšířily spolu s hráčskou komunitou. Dostali jsme se od nevkusných vtipů o LGBTQ+ komunitě ve hrách jako Leisure Suit Larry nebo zakódovaných vedlejších postav jako Birdo v Mario, až k otevřeně lesbickým hrdinkám, jako je Ellie v The Last of Us. Ještě nás čeká dlouhá cesta, ale queer hráči se už nespokojí se zbytky – a herní vývojáři a vydavatelé to vědí. Mnozí z nich ochotně vycházejí vstříc rostoucí poptávce po rozmanitějších herních příbězích a nyní je tak i pro queer lidi mnohem snazší se s hrdinkami a hrdinami videoher ztotožnit.

Zdroj: theguardian.com

Přispět