Zemřela herečka a zpěvačka Jane Birkin, Francie ztratila svou ikonu

Ve věku 76 let zemřela v Paříži britská herečka a zpěvačka Jane Birkin, divoška 60. let, která se stala oblíbenou osobností Francie. Francouzské ministerstvo kultury uvedlo, že země ztratila „nadčasovou frankofonní ikonu”.

Místní média s odvoláním na blízké herečky uvedla, že byla nalezena mrtvá ve svém domě. Jane Birkin prodělala v roce 2021 lehkou mozkovou příhodu poté, co v předchozích letech trpěla srdečními problémy.

Jane Birkin byla v zámoří známá především díky svému hitu z roku 1969, v němž se svým tehdejším milencem, zesnulým francouzským zpěvákem a skladatelem Sergem Gainsbourgem, zpívala sexuálně explicitní píseň „Je t’aime…moi non plus” („Miluji tě… ani já ne”), píseň o fyzické lásce původně napsanou pro Brigitte Bardot (předchozí lásku Gainsbourga), v níž Gainsbourgův explicitní text přerušují dechberoucí vzdechy a výkřiky Jane Birkin.

Píseň byla zakázána BBC a odsouzena Vatikánem.

Herečka a zpěvačka žila ve své adoptivní Franci od konce 60. let žila, kde kromě zpěvu a rolí v desítkách filmů byla oblíbená pro svou vřelou povahu a neústupný boj za práva žen a lidí LGBT. 

Proslavila se zde rovněž díky svému románku se zmučenou národní hvězdou Gainsbourgem, ale také díky svému chlapeckému stylu a okouzlujícímu britskému přízvuku při mluvení francouzsky, který si podle některých záměrně vypěstovala.

Odešla „nejpařížštější z Angličanů“, uvedla starostka Paříže Anne Hidalgová. „Nikdy nezapomeneme na její písničky, smích a nenapodobitelný přízvuk, který nás vždy provázel.”

Jane Birkin se rovněž stala inspirací pro slavnou kabelku Birkin francouzského luxusního domu Hermès poté, co ji šéf firmy Jean-Louis Dumas viděl, jak se při odletu do Londýna pere se slaměnou taškou a vysypává její obsah na podlahu.

Zdroj: Reuters.com

Přispět