Ukazovat dětem homosexualitu je v Maďarsku zakázáno, Babiš se k výzvě lídrů EU na podporu sexuálních menšin nepřipojí

Tento týden vzešla v platnost novela zákona, kterou v polovině června schválil maďarský parlament. Novela zákona, která postihuje pedofilii, připojuje k zákonu velmi kontroverzní dodatky. Ty v realitě znamenají, že je v Maďarsku zakázáno šířit mezi mladistvými do 18 let jakékoliv materiály propagující homosexualitu a změnu pohlaví. Znemožněná je tak i jakákoliv osvěta na školách týkající se otázek sexuálních menšin. Zákon samozřejmě vyvolal vlnu reakcí, ať už ze stran komunity LGBT, která jej považuje za diskriminační, tak ze stran Evropské komise.

Maďarská vláda zvolila rétoriku, jež operuje s pojmy jako „zdravý tělesný a duševní vývoj dětí.“ Zákon je přirovnáván k ruské právní normě, která zakázala jakoukoli „propagaci homosexuality“ v roce 2013 – v tomto kontextu jsme informovali například o demonstracích proti perzekucím uvaleným na ruskou aktivitku a ilustrátorku, Julii Cvětkovou.

Evropská komise se proti zákonu ostře vymezila a 17 lídrů se již v červnu připojilo k dopisu, který se vymezuje proti maďarskému zákonu zakazující propagaci a osvětu LGBT u mladistvých. K dopisu se zřejmě ani nyní český premiér nepřipojí, včera ve Sněmovně označil dopis za „canc“, jak informuje ČTK.

V reakci na dotazy poslanců premiér Andrej Babiš uvedl: „Oni [příslušníci sexuálních menšin] chtějí mít nějaké právo. Ne že já podepíšu nějaký canc, který vám nadiktoval někdo z Evropy,“ a dodal „nevím, proč bych to dělal,“ „nevím, proč máme mluvit Maďarům do jejich zákonů.“ Podle premiéra má maďarský zákon ochránit děti a rodiče, netýká se prý sexuálních praktik. „Rodiče mají vychovávat děti, ne nějaká neziskovka,“ prohlásil premiér a uvedl, že nemá jakýkoliv problém s homosexuály, naopak má mezi nimi spousty přátel.

Zákon včera odsoudil Evropský parlament a vyzval instituce Evropské unie k rychlému jednání, které by přimělo maďarskou vládu vysoce kontroverzní novelu zákona zrušit. Zákon je podle europoslanců jasným porušením evropského práva.

Šefká Evropské komise Ursula von der Leyenová zopakovala, že Brusel je připraven podniknout veškeré kroky, aby přiměl vládu Viktora Orbána „ostudný“ zákon zrušit. To může ovšem trvat i několik let.

Zdroj: ČTK, Niceboys

Přispět