Pochod Tbilisi Pride 2021 musel být kvůli anti-LGBT demonstrantům zrušen

Aktivisté LGBT v Gruzii zrušili pochod hrdosti v hlavním městě Tbilisi poté, co došlo k několika násilným střetům s demonstranty.

Násilné skupiny zaútočily v pondělí a vyplenily kanceláře LGBT aktivistů, jak potvrdily gruzínské úřady. Agresivní účastnící anti-LGBT protestů také fyzicky napadli několik novinářů a kameramanů, poškodili rozhlasovou i televizní techniku. Několik zraněných muselo být hospitalizováno.

 

Po několika násilných střetech mezi anti-LGBT skupinami a policií se organizátoři Pride Tbilisi 2021 rozhodli, že pochod, plánovaný na pondělní podvečer, bude zrušen. Zvlášť kritizovali nečinnost vlády, přístup premiéra a ministerstva vnitra, které nedokázalo zajistit bezpečnost účastníků.

„Úřady nezajistili bezpečnost komunity a našich příznivců.

„Nemůžeme jít do ulic plných násilníků, kteří mají podporu místních úřadů a patriarchátu, a ohrozit tak životy lidí,“ uvádějí organizátoři na svém twitterovém účtu.

Organizátoři uvedli, že před pochodem „aktivně komunikovali“ s gruzínským ministerstvem vnitra a bezpečnosti. „Jednání vlády ukázalo jasně, že nemá v úmyslu vykonávat svou přímou povinnost,“ dodali organizátoři.

„Nečinnost výkonné moci vystavila zdraví a životy gruzínských občanů reálnému nebezpečí.“

Proti akci se vyslovil samotný premiér Irakli Garibashvili, který uvedl, že pořádání pochodu hrdosti „není rozumné“ a vytvořilo by „hrozbu občanské konfrontace“. Podobná prohlášení podle aktivistů jen podporují násilí.

„Byla vyhlášena válka proti občanské společnosti a hodnotám demokracie.

Aktivisté také vyzvali mezinárodní společenství, aby se postavilo proti „radikálním skupinám“ a pro-ruským anti-LGBT hlasům v Gruzii.

 

Zdroj: @Tbilisi Pride, euronews.

Přispět