Singapur zruší kontroverzní zákon z dob kolonialismu, který zakazuje homosexuální styk

Singapur zruší zákon, který zakazuje homosexuální styk, čímž se homosexualita v tomto městském státě stane legální. Rozhodnutí, které oznámil premiér Lee Hsien Loong ve státní televizi, přichází po letech ostrých diskusí. Aktivisté LGBT v Singapuru tento krok přivítali jako „vítězství pro lidstvo.”

Městský stát je známý svými konzervativními hodnotami, ale v posledních letech stále více lidí volá po zrušení zákona 377A z koloniální éry. Singapur je po Indii, Tchaj-wanu a Thajsku nyní dalším místem v Asii, kde se začalo postupovat v oblasti práv LGBT. Předchozí stanovisko vlády bylo zachovat zákon 377A, který zakazuje pohlavní styk mezi muži, zároveň ale slíbila, že ve snaze uklidnit obě strany nebude zákon vymáhat.

V neděli večer však premiér Loong prohlásil, že zákon zruší, protože věří, že „je to správné a že to většina Singapurců přijme.” Poznamenal, že  „homosexuálové jsou nyní lépe přijímáni” a zrušení zákona 377A by uvedlo zákony země do souladu se  „současnými společenskými mravy a, doufám, poskytlo by určitou úlevu homosexuálním Singapurcům.”

„Konečně se nám to podařilo a jsme nadšeni, že tento diskriminační a zastaralý zákon konečně zmizí z knih. Cítíme, že to možná trvalo až příliš dlouho, ale stát se to muselo, víte. Dnes jsme velmi, velmi šťastní,” řekl pro BBC homosexuální aktivista Johnson Ong.

Koalice skupin bojujících za práva LGBT osob to označila za  „těžce vybojované vítězství a triumf lásky nad strachem” a dodala, že jde o první krok k úplné rovnoprávnosti.

Zároveň však vyjádřily znepokojení nad dalším prohlášením, které premiér učinil ve stejném projevu. Řekl, že vláda zajistí lepší právní ochranu definice manželství jako svazku mezi mužem a ženou. To by ve skutečnosti ztížilo legalizaci homosexuálních manželství. Singapur podle Loonga zůstává tradiční společností, v níž si mnozí přejí zachovat rodinné a společenské normy.

LGBT aktivisté to označili za  „zklamání” a varovali, že to jen dále upevní diskriminaci ve společnosti.

Zdroj: bbc.com

Přispět