Japonský soud potvrdil zákaz sňatků osob stejného pohlaví, položil ale otázku ohledně lidských práv

Tokijský soud potvrdil zákaz sňatků osob stejného pohlaví v Japonsku, zároveň ale uvedl, že takový zákaz je porušením lidských práv. Žalobu s požadavkem na odškodnění (ve výši milionu jenů) podaly čtyři páry, které tvrdily, že zákon je diskriminačníJaponsko je v současné době jedinou zemí G7, která neuznává manželství osob stejného pohlaví.

Organizátoři kampaní rozhodnutí uvítali jako signál vládě, že musí zákon změnit. „Je to vlastně docela pozitivní rozhodnutí,” řekl Nobuhito Sawasaki, jeden z právníků zapojených do případu. „Manželství sice zůstává mezi mužem a ženou…, ale (soud) také řekl, že současná situace bez právní ochrany pro rodiny stejného pohlaví není dobrá, což naznačuje, že je třeba s tím něco udělat,” řekl agentuře Reuters.

Vládnoucí strana premiéra Fumia Kišidy nezveřejnila žádné plány na změnu nebo revizi legislativy, ačkoli několik jejích vysoce postavených členů podporuje manželství a svazky osob stejného pohlaví.

Ve středečním rozhodnutí soudce případ zamítl, ale zároveň uvedl, že blokování legální cesty k manželství homosexuálním párům je iracionální. Právníci a zúčastněné páry rozhodnutí uvítali jako „průlomové” a vyzvali vládu, aby urychleně přijala zákon, který by tento problém zmírnil.

V současné době japonská ústava stanoví, že manželství je definováno vzájemným souhlasem obou pohlaví. Tato definice má pro páry stejného pohlaví reálné důsledky. Nemohou vzájemně dědit majetek a jsou jim upřena rodičovská práva k dětem druhého z páru. Dokonce i návštěvy v nemocnici mohou být obtížné.

Případ byl v zemi, která je stále do značné míry svázána tradičními genderovými rolemi a rodinnými hodnotami, ostře sledován. Nejnovější rozhodnutí je významné, protože Tokio má velký vliv na zbytek Japonska.

Zdroj: bbc.com

Přispět