World Cup 2022: „Mám velký strach”, říká katarská transgender žena

Kontroverze ohledně pořádání mistrovství světa ve fotbale v Kataru se většinou soustředily na práva LGBT v zemi a na kriminalizaci vztahů osob stejného pohlaví. Transgender lidé mohou být v Kataru zadrženi za „porušování veřejné morálky”, což nevyžaduje žádný soud ani oficiální obvinění. Zpravodajský server BBC News hovořil s transgender ženou o jejím životě v Kataru.

„Mám velký strach, ale chci jen, aby lidé věděli, že existujeme,” říká Shahd (jméno bylo kvůli ochraně pozměněno) o svém rozhodnutí promluvit o životě transgender ženy. Kvůli jejímu bezpečí si s Shahd reportéři BBC psali přes šifrovanou aplikaci. Shahd pak cestuje mimo svůj domov, aby mohla tajně volat přes video ze zatemněné místnosti. Shahd ukázala své vlasy, které byla nucena ostříhat do mužského účesu, ale neprozrazuje kým. Poté si rozepla košili, aby reportérům ukázala zranění na horní části hrudníku.

Shahd říká, že zranění jsou důsledkem zatčení za „vydávání se za ženu”. Úřady jí řekly, aby si odstranila prsní tkáň, která se jí vytvořila od doby, kdy začala užívat estrogen, který dostala bez předpisu z jiné země.

„Přišla jsem o práci a přátele,” říká. „Kvůli své identitě jsem byla několikrát zatčena a vyslýchána. Přišla jsem o všechno.”

Shahd říká, že se neustále bojí zatčení. Nedávná zpráva nevládní organizace Human Rights Watch podrobně popsala zatýkání LGBT osob v Kataru a zjistila, že mezi nimi bylo i několik transgender osob, které byly zatčeny pouze na základě vyjádření svého pohlaví prostřednictvím oblečení, vlasů nebo make-upu.

Shahd se v rušných denních dobách vyhýbá přeplněným místům, protože má pocit, že na ni lidé zírají a mohli by ji nahlásit na policii. Říká, že byla zatčena za „napodobování ženy” při nošení make-upu. Vládní preventivní bezpečnostní oddělení – složku katarských orgánů činných v trestním řízení – Shahd popisuje jako „gang”. „Chytí vás a zabrání vám, abyste někomu řekla, kde jste. Ve vězení v podzemí s vámi zacházejí jako se zločincem,” říká. „Dají vám pouta,” řekla a se suchým smíchem dodala: „To je na ochranu společnosti před námi.”

BBC nemohla nezávisle ověřit Shahdinu výpověď o zatčení, protože Shahd nedostala žádný oficiální záznam o zadržení.

Zdroj: bbc.com

Přispět