Zátah islámské policie na homosexuální svatbu v nigerijském městě Kano

Islámská policie v hlavním městě severní Nigérie zatkla 19 muslimů, které obvinila z účasti na svatbě páru stejného pohlaví. Mluvčí policie Lawal Ibrahim Fagge uvedl, že policisté provedli razii na svatebním obřadu v Kanu na základě tipu. Dodal, že páru, který ještě nesložil manželský slib, se podařilo uprchnout a policie po nich pátrá.

V Kanu žije většina muslimského obyvatelstva a vedle světského práva zde funguje islámský právní systém. Homosexuální styky jsou podle obou právních systémů v celé Nigérii, kde na severu žijí převážně muslimové a na jihu převážně křesťané, nezákonné.

Islámská policie v Kanu je lidově známá jako Hisba a prosazuje přísný morální kodex. Fagge řekl BBC, že policejní síly nemají v úmyslu potrestat 15 mužů a čtyři ženy, kteří byli při nedělní razii na svatbě zatčeni. Namísto toho byla skupina hostů podrobena „poradenství” a jejich rodiče nebo opatrovníci byli vyzváni, aby se přihlásili.

Islámské soudy v Kanu ještě nikdy nikoho neodsoudily za to, že je homosexuál. Fagge uvedl, že 18 osob, které se loni zúčastnily podobného svatebního obřadu, bylo propuštěno poté, co podepsaly dokument, v němž se „zavázaly, že změní svůj životní styl”.

Skupiny bojující za práva v Nigérii již dlouho vedou kampaň za respektování práv homosexuálů, nicméně v zemi, kde mnoho muslimů a křesťanů vyznává konzervativní náboženské hodnoty, je proti takovým snahám silný odpor.

Zdroj: bbc.com

Přispět