Včera proběhl IDAHOBIT! Mezinárodní den proti homofobii a transfobii!

V neděli se uskutečnil tzv. IDAHOBIT, tedy mezinárodní den proti homofobii, bifobii, interfobii a transfobii.

Neděle 17. května byla dnem oslav tzv. IDAHOBITu! Přesně před 30 lety Světová zdravotnická organizace (WHO) vyškrtnula homosexualitu z Mezinárodní klasifikace nemocí a homosexualita „se tak stala“ přirozenou variantou lidské sexuality. Pozdě, ale přeci.

Tento milník v současnosti připomíná každoroční pořádání oslav sexuální a genderové rozmanitosti, který je u nás od roku 2009 znám jako Mezinárodní den proti homofobii a transfobii. Poprvé byl slaven v Kanadě v roce 2003.

Ročník 2020 nese název „Prolomení ticha (Breaking the Silence)“ a reflektuje nynější situaci kolem koronavirové pandemie. COVID-19 zasáhnul lidi napříč rasami, třídami, pohlavím a odhalil spousta nefunkčností a nerovností uvnitř sociálních a ekonomických struktur.

Každoroční oslava byla vhodným okamžikem k zamyšlení nad tím, jaké pokroky byly vykonány v rámci nejen LGBTQ+ lidských práv a jaké výzvy před námi ještě stojí. Ačkoliv je IDAHOBIT oslavován napříč zeměkoulí, stále ve světě panují LGBTQ+ absolutní nerovnosti, ať už ve zdravotnictví, vzdělání, ochrany před diskriminací a násilím, právem na sdružování, svobodný projev a soukromí. I uprostřed této koronavirové (a stále také klimatické) krize je potřeba nezapomínat na práva lidí LGBTQ+, která je potřeba každodenně udržovat a rozšiřovat.

V České republice je na oslavy 17. května od roku 2008 pořádán běh Fun&Run, který se bohužel letos neuskuteční v tradičním termínu, byl přesunut na 6. září.

Kromě oblíbeného běhu jsou u nás od téhož roku (2008) na počest Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii udíleny ceny Colour Planet (založil Janis Sidovský), respektive od roku 2012 ceny bePROUD, a to v kategoriích:

  • Cena bePROUD za počin roku
  • Mediální cena bePROUD
  • Cena bePROUD za celoživotní přínos
  • Cena bePROUD zaměstnavatel roku

Více informacích k této akci můžete nalézt přímo na webových či facebookových stránkách tuzemského nejprestižnějšího ocenění v LGBT komunitě.

Zdroj: Advocate, Wikipedie.cz, bePROUD, Niceboys

Přispět