Další evropská země zakazuje konverzní terapie homosexuality

Konverzní terapie již nemohou být praktikovány v Albánii.

Vedení Evropské federace psychologických asociací (EFPA) zakázalo tyto kontroverzní praktiky, které se pokouší změnit sexuální orientaci homosexuálů a vybranou pohlavní identitu transgender lidí.

Podle ustanovení EFPA bude penalizován každý, kdo nařízení poruší. Jelikož všichni psychologové v Albánii musejí být registrováni v EFPA, v praktickém důsledku to znamená, že stanovisko je ekvivalentem legislativního zákazu.

Výkonný ředitel přední organizace, která v Albánii bojuje proti diskriminaci LGBTQ+, niceboy Xheni Karaj, tento krok komentoval přívlastkem „velmi, velmi pozitivní“. „Máme spousta případů, kdy školní psychologové říkají [LGBTQ+] dětem, že jsou nemocní a že by měly být opět „normální“,“ uvedl Xheni Karaj pro agenturu Reuters.

Albánská LGBTQ+ organizace Pink Embassy zveřejnila výzkumy, které ukazují, že u toho, kdo postoupí konverzní terapii, je 8.4 krát větší riziko sebevraždy a 5.9 krát větší pravděpodobnost, že bude trpět depresemi.

Fotografie pochází ze VII. ročníku Tirana Pride v Albánii.
Zdroj: Wikimedia Commons

Po Německu a Maltě je Albánie teprve třetí zemí, které respektovala výzvu Evropské unie z roku 2018 a zakázala konverzní terapie.

Přestože LGBTQ+ lidé v Albánii jsou chráněni antidiskriminačním zákonem, je země v otázkách sexuální orientace a genderu značně konzervativní. LGBTQ+ lidé zde čelí mnoha překážkám, ať už se jedná o zcela nedostatečné uznání párů stejného pohlaví, či přetrvávající stigmatizaci. „Napříč nynějšímu pokroku jsou na evropské úrovni v Albánii společenské postoje vůči LGBT komunitě stále jedny z nejvíce nepřátelských,“ uvedla Pink Embassy.

Zdroj: Advocate, Niceboys

Přispět