Vatikán schválil požehnání párům stejného pohlaví, byť za určitých podmínek

Papež František schválil rozhodnutí, které umožňuje kněžím žehnat nesezdaným párům a párům stejného pohlaví, což je pro katolickou církev významná změna postoje.

Zpráva vatikánského úřadu, jejíž podrobnosti byly v pondělí zveřejněny na stránkách Vatican News, uvádí, že takové požehnání bude povoleno, i když s výhradami. „Bude možné žehnat párům stejného pohlaví, ale bez jakéhokoli druhu ritualizace nebo nabízení dojmu manželství,” uvádí se ve zprávě. Kromě toho se „doktrína týkající se manželství nemění a požehnání neznamená souhlas se svazkem”.

Navzdory omezením však toto oznámení znamená významný krok vpřed ze strany Vatikánu, který v roce 2021 uvedl, že katolická církev nemůže žehnat stejnopohlavním párům, protože Bůh „hříchu žehnat nemůže”.

Zpráva uvádí, že kněží by měli rozhodovat případ od případu a „neměli by bránit či zakazovat blízkost církve lidem v jakékoli situaci, kdy by mohli hledat Boží pomoc prostřednictvím prostého požehnání”.

Zpráva navazuje na dopis papeže Františka dvěma konzervativním kardinálům, který byl zveřejněn v říjnu. V dopise František uvedl, že takové požehnání lze za určitých okolností poskytovat, pokud není zaměňováno se svátostí manželství.

Christopher White, vatikánský reportér časopisu National Catholic Reporter, v pondělí řekl: „Přestože je vatikánské prohlášení velmi úzké, představuje obrovský posun v církevním učení i praxi a je pravděpodobně nejkonkrétnější pastorační změnou v postoji církve k homosexuálním párům v dvoutisícileté historii církve.”

Od svého zvolení v roce 2013 používá papež František v rozhovorech o homosexuálech zcela jiný tón než předchozí papežové. Je to však poprvé, kdy byla skutečně změněna litera zákona.

Zdroj: theguardian.com

Přispět