Homosexuální páry v Estonsku mohou od Nového roku uzavírat manželství

Stejnopohlavní páry v Estonsku mohou od Nového roku uzavírat manželství. Estonsko se tak stalo první zemí bývalého Sovětského svazu, která legalizovala sňatky homosexuálních párů, když estonský parlament Riigikogu v červnu odhlasoval zrovnoprávnění manželství. Většina 55 poslanců hlasovala pro změnu zákona o rodině, zatímco 34 poslanců ve 101členném parlamentu hlasovalo proti.

Únorové volební vítězství premiérky Kaji Kallasové, která od té doby vede nejprogresivnější koaliční vládu v zemi, znamenalo posílení úsilí o dosažení rovnosti manželství.

„Je to důležitý moment, který ukazuje, že Estonsko je součástí severní Evropy,” řekl Keio Soomelt, projektový manažer festivalu Baltic Pride.

„Pro LGBT+ komunitu je to velmi důležitý vzkaz od vlády, který říká, že jsme si konečně rovni s ostatními páry; že máme hodnotu a nárok na stejné služby a stejné možnosti,” řekl Soomelt, který v roce 2024 konečně bude moci po osmiletém vztahu se svým partnerem vstoupit do manželství.

Zákon vstoupil v platnost v pondělí, přičemž páry stejného pohlaví mohou od Nového roku registrovat své žádosti o uzavření manželství online. První žádosti budou zpracovány a potvrzeny do 2. února, vyřízení žádostí obvykle trvá jeden až šest měsíců.

V posledních letech se v této převážně nenáboženské zemi s 1,3 milionu obyvatel změnilo vnímání manželství osob stejného pohlaví. V průzkumu, který letos provedlo Estonské centrum pro lidská práva, podpořilo sňatky osob stejného pohlaví 53 % Estonců. Před deseti lety to bylo jen 34 %.

Civilní partnerství a partnerské soužití Estonsko právně uznává od roku 2013.

Zdroj: theguardian.com

Přispět