Vlna zatýkání LGBT+ občanů v Kamerunu

Transgender celebrita Shakiro a její partnerka byly zatčeny a čekají na rozsudek, informovala BBC.

Kampaň Human Rights Watch (HRW) vydala zprávu, ve které uvádí, že v Kamerunu přibývá počet případů, kdy jsou lidé LGBT+ zatčeni pouze za svou příslušnost ke komunitě. HRW žádá po vládě, aby zatčené propustila.

Kamerun je jedním z 31 afrických států, kde zůstávají homosexuální vztahy nelegální. Ti, kteří tento zákon porušují, mohou jít do vězení až na 5 let. Vláda na zprávu HRW dosud nereagovala.

HRW uvedla, že nejméně 24 lidí bylo od února bezdůvodně zatčeno, zbito či jim bylo vyhrožováno bezpečnostními silami a „nejméně jeden z nich byl dotlačen podstoupit HIV test a anální vyšetření.“

Koncem tohoto měsíce má být vynesen verdikt nad transgender ženami, internetovou hvězdou Shakiro (Mildred Loic) a její partnerkou Patricií (Moute Rolland), které byly zatčeny pro „podezření z homosexuality“.

HRW cituje kamerunskou právničku Alice Nkom: „Není nezákonné být homosexuál či transgender. Podle kamerunského právního systému je ale jednání v souladu [s homosexuální orientací či transgender identitou] trestným činem. Jedná se tak o do očí bijící porušení lidských práv. Okamžitě by měly být propuštěny.“

 

Zdroj: BBC, Niceboys

Přispět