V Kyjevě za pomocí drona proměnili kontroverzní symbol socialismu v matku rovnosti a ochrany LGBT+ práv

Členům Kyjev Pride se podařil skvostný kousek. LGBT+ aktivisti z Kyjeva za pomocí drona přeměnili kontroverzní sovětský monument v symbol rovnosti.

Jako spousta dalších LGBT+ oslav, včetně těch pražských, musel být pro rok 2020 zrušen kvůli koronaviru i kyjevský duhový festival (Kyjev Pride).

V Praze se budeme moci těšit snad na přehlídku na vodě, Kyjev ji předvedl ve vzduchu.

Duhová vlajka LGBT+ se vznáší „prostřednictvím“ ruky monumentu „Matka Vlast“ nad celým Kyjevem.

Gigantická ocelová socha „Matka Vlast“ byla zhotovena jako součást propagandy Sovětského svazu v roce 1981. V jedné ruce drží meč, v druhé štít.

Vlajka byla dopravena k soše obyčejným dronem. Ten manévroval přímo u meče, aby vyvolal dojem, že socha mává duhovou vlajkou nad městem.

Kyjev Pride sdílela video na Facebooku s hashtagem #momwillunderstandandsupport a připsala: „Matka rovnosti pro každého!“

Podle „pilota“ dronu bylo vše naprosto bezpečné a zcela zákonné.

Reakce byly vesměs velmi pozitivní. „Poselství je krásné – matka bude vždy ochraňovat,“ zaznělo na sociálních sítích. Našly se samozřejmě i komentáře negativní, poukazující na degradaci a znevažování monumentu „Matka Vlast“.

Nejen tímto počinem se organizátoři Kyjev Pride snaží podpořit členy své komunity, které vybízejí k tomu, aby raději kvůli koronaviru zůstali letos doma a slavili odtud.

„Zůstaneme doma a účastníme se pouze online,“ uvedl tým Kyjev Pride.

Niceboys a nicegirls to na Ukrajině nemají lehké. Země musela do své legislativy včlenit některá základní práva týkající se uznání pohlaví a antidiskriminačních zákonů, snaží se totiž sjednotit s právem Evropské Unie. Bohužel dosud zde nebyly uznány homosexuální vztahy, zakázány jsou manželství i adopce dětí.

 

Zdroj: PinkNews

Přispět