Homofobem roku se na Slovensku stala poslankyně Anna Záborská

Včera byly vyhlášeny slovenské anti-ceny Homofób roka 2019.

V letošním ročníku hlasovalo v soutěži rekordních 69 tisíc lidí a „vítězkou“ je Anna Záborská, poslankyně za Křesťanskou unii.

Kandidáty byly veřejně známe osoby z řad politiků, novinářů i církevních hodnostářů.

Soutěž od roku 2012 vyhlašuje na Mezinárodní den proti homofobii (IDAHO, psali jsme o něm například zde) Institut lidských práv. Minulý ročník „zvítězil“ v homofobním utkání exministr, soudce Nejvyššího soudu a kandidát na prezidenta, Štefan Harabin. O anti-cenu se zasloužil svým výrokem: Není možné, aby na základních školách naše děti učili dva homosexuálové, je to v rozporu s Ústavou.“

 

Anti-cenou Homofob roku se slovenský Institut lidských práv snaží upozornit na to, že výroky ve veřejných médiích velkou měrou přispívají k udržování škodlivých stereotypů a diskriminačních nálad a sehrávají podstatnou roli ve vnímání menšin širokou veřejností.

„Záměrem soutěže ovšem není jen autorův výrok odsuzovat, ale upozornit celou společnost na to, že i slova, která si možná neuvědomujeme, mohou někoho poškozovat, o to víc, pokud jsou jejich autory veřejně známé osoby. Chceme spustit diskuzi na tato témata tak, aby se vytvořil prostor argumentům namísto nadávek a faktům namísto předsudků.“ Uvádí k projektu Homofob roku Institut na svých webových stránkách.

 

Nominaci na anti-cenu si soutěžící vyslouží svými homofobními výroky ve veřejném prostoru. Navrhnout nominaci a zapojit se do hlasování může každý na stránkách Institutu lidských práv. Hlasování pro minulý rok bylo ukončeno 7. července 2020.

 

 

Zdroj: Institut lidských práv na Slovensku, Niceboys

Přispět