Černá Hora jako první balkánská země legalizovala registrované partnerství

Černá Hora se stala první evropskou neunijní zemí a zemí Balkánu, která uzákonila registrované partnerství párů stejného pohlaví.

Nový zákon vzešel v platnost ve středu a dává homosexuálům stejná práva jako párům heterosexuálním, vyjma možnosti adopce.

Pro mnohé bylo schválení zákona velkým překvapením. „Upřímně jsem si nikdy nemyslel a stále mi to nedává smysl, že k tomuto došlo v Černé Hoře,“ píše ve svém tweetu John Barac, výkonný ředitel LGBT Forum Progress.

Zákon byl loni v srpnu odmítnut kvůli silnému odporu ze strany srbské pravoslavné církve, která má v zemi nejsilnější náboženské zastoupení.

Podle vlády schválení zákona může pomoci Černé Hoře v jejím úsilí, stát se členským státem Evropské unie. Zlepšení práv menšin bylo považováno za nezbytný krok integračního procesu do EU. Hlavní kritika zákona míří na to, že se stát snaží zavést zcela nový hodnotový systém a zničit model tradiční rodiny a tradičních hodnot.

Premiér Duško Marković zdůraznil, že se Černá Hora se přihlásila k evropským hodnotám. Podle premiéra se jedná o „velký krok správným směrem pro společnost Černé Hory, který je známkou demokratické zralosti a procesu integrace [do EU, evropské legislativy].“

„V Černé Hoře Evropy není místo pro diskriminaci na základě sexuální orientace.“

Prezident Milo Djukanovič uvedl na svém Twitteru, že zákon je „krokem vstříc tomu, aby se Černá Hora začlenila mezi nejrozvinutější demokracie světa.“

Černá Hora byla dosud převážně konzervativní zemí, kde LGBT komunity často čelily různým nátlakům a nerovnostem.

Zdroj: EuroNews, Niceboys

Přispět