„Bůh nás miluje takové, jací jsme,“ odpověděl papež na otázku týkající se změny pohlaví

Papež František odpověděl na otázku mladé transgender osoby, že „Bůh nás miluje takové, jací jsme,” což je jeho zatím poslední gesto vůči komunitě LGBT.

Jeho komentář, který v úterý zveřejnila vatikánská média, zazněl v podcastu, v němž František naslouchal a odpovídal na vzkazy mladých lidí před festivalem katolické mládeže, kterého se příští týden zúčastní v Portugalsku.

Jedním z mladých lidí byla Giona, Italka ve věku kolem 20 let, která uvedla, že je „rozpolcena dichotomií mezi (katolickou) vírou a transgenderovou identitou.” František odpověděl, že „Pán jde vždy s námi… I když jsme hříšníci, přichází nám na pomoc. Pán nás miluje takové, jací jsme, to je šílená Boží láska.”

Katolická církev učí, že s příslušníky LGBT komunity je třeba zacházet s respektem, soucitem a citlivostí a respektovat jejich lidská práva.

Zvláště citlivým tématem je otázka, zda církev může a má být vůči LGBT lidem vstřícnější, například tím, že bude nabízet požehnání svazkům osob stejného pohlaví.

František v odpovědi na otázku týkající se homosexuálů řekl: „Kdo jsem já, abych soudil?” a odsoudil zákony kriminalizující členy LGBT komunity jako hřích a nespravedlnost.

Zároveň 86letý pontifik znovu potvrdil, že manželství lze chápat pouze jako celoživotní svazek mezi mužem a ženou. Podporuje ale občanské zákony, které dávají stejnopohlavním párům práva v byrokratických záležitostech, jako jsou důchody a zdravotní péče.

Konzervativci zpochybňují Františkův vstřícnější a méně odsuzující postoj ke komunitě LGBT, ačkoli se papež důsledně odvolává na tradiční katolické učení, podle něhož přitažlivost ke stejnému pohlaví není hříšná, zatímco jednání mezi osobami stejného pohlaví už hříšné je.

Očekává se, že na nadcházejícím světovém summitu biskupů, který se má konat letos v říjnu a také v roce 2024, se bude diskutovat o postoji církve k LGBT osobám i ke katolíkům, kteří se rozvedli a znovu oženili mimo církev.

Zdroj: Reuters.com

Přispět