Světová šachová federace zakazuje transgender hráčkám účast na ženských turnajích

Mezinárodní šachová federace (FIDE) oznámila, že zakazuje transgender ženám účastnit se jejích oficiálních ženských soutěží, dokud neprovede „důkladnou analýzu” vývoje v oblasti sportovních utkání transgender osob, což může trvat až dva roky.

Nová pravidla, která tento měsíc schválila rada FIDE, vstoupí v platnost již 21. srpna a vyžadují, aby transsgender hráčky a hráči předložili „dostatečný důkaz o změně pohlaví, který je v souladu s jejich národními zákony a předpisy.”

„V případě, že došlo ke změně pohlaví z mužského na ženské, nemá hráčka právo účastnit se oficiálních akcí FIDE pro ženy až do dalšího rozhodnutí FIDE,” uvedla federace.

Ve čtvrtečním prohlášení zaslaném e-mailem agentuře Reuters uvedl mluvčí FIDE, že takové rozhodnutí bylo přijato s cílem lépe definovat postupy při změně pohlaví hráče. „Transgenderová legislativa se v mnoha zemích rychle vyvíjí a mnoho sportovních organizací přijímá vlastní politiku. FIDE bude tento vývoj sledovat a uvidíme, jak budeme moci nové poznatky aplikovat na šachový svět,” uvedla federace v prohlášení.

„Dva roky je rozsah, který se zdá být přiměřený pro důkladnou analýzu takového vývoje. Jde o to stanovit určitou lhůtu pro přezkoumání těchto politik, aniž bychom to uspěchali.” Transgender hráčky mohou stále soutěžit v „otevřených” kategoriích turnajů, dodal.

Většina šachových soutěží je otevřená všem hráčům, s výjimkou několika turnajů, jako je například Mistrovství světa žen.

Řídící orgány sportů, včetně cyklistiky, atletiky a plavání, zpřísnily pravidla pro účast transgender žen v elitních ženských soutěžích.

Zdroj: reuters.com

Přispět