Před dvaceti lety byl v Evropě oddán první homosexuální pár

První homosexuální páry byly oddány v Amsterdamu přesně před dvaceti lety (1. dubna 2001), město si tuto událost připomíná plovoucím dortem s duhovými svíčkami.

V roce 2001 byly v Amsterdamu slavnostně oddány čtyři páry, čímž se Amsterdam zapsal do historie a stal se první zemí světa, která oficiálně uznala manželství stejného pohlaví.

Dnešek tak patřil slavnostem tohoto velkého milníku, kterým se započalo mnoho právních změn v otázce LGBTI nejen v Evropě, kdy k dnešnímu dni již 16 zemí v západní Evropě legalizovalo stejnopohlavní manželství.

Aktivisté varují, že ale zdaleka ještě není emancipace LGBT lidí dokonána.

Podle Evelyne Paradis, výkonné ředitelky ILGA-Europe, vzestup autoritářských a populistických politik a jejich lídrů v některých evropských zemích v posledních letech jde ruku v ruce s opětovným utlačováním LGBT práv.

Tento typ populistické politiky, který je na vzestupu v zemích jako Maďarsko a Polsko, profituje na tom, že z části populace vytvoří tzv. obětní beránky, „a LGBTI komunita se stala jedním z těchto obětních beránků,“ na které je zaměřena politická agenda se svou rétorikou, uvedla Evelyne Paradis.

Zdroj: EuroNews, Niceboys

Přispět