Orbánova vláda nařídila uvést varování na dětské knize s LGBT tématikou

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána, jejíž pravicové zájmy jsou nechvalně proslulé svou nepřátelskostí vůči k LGBT lidem, nařídila v úterý vydavateli dětské knihy otisknout varování pro čtenáře: „Chování je v rozporu s tradičními genderovými genderovými rolemi“.

Takový krok je podle vlády nezbytný k ochraně spotřebitele/čtenáře. Rozhodnutí padlo poté, co organizace Labrisz, která sdružuje homosexuální, bisexuální a trans ženy, publikovala pohádkovou antologii s názvem Zázračná země je pro každého (Wonderland Is for Everyone), která zahrnuje i příběhy s LGBT tématikou.

Kniha má podle autorů učit děti respektu ke všem lidem bez výjimky. Obsahuje například pohádku o srnce, která se touží stát jelenem, o princi, který si vezme jiného prince. Také další příběhy za zabývají inkluzivní tématikou, jako je otázka mentálně či tělesně postižených lidí, romské menšiny a dalších; Sněhurka získala jméno „Listěnka“ (Leaf Brown) a má tmavou barvu kůže.

„Kniha je prodávána jako běžná sbírka pohádek, tváří se tak názvem i přebalem knihy, zatímco neuvádí fakt, že obsahuje chování, které je v rozporu s tradičními genderovými rolemi,“ uvedla vláda ve svém stanovisku. Na knize jako je Zázračná země je pro každého tak musí být uvedeno, že obsah je podobného ražení.

Labrisz spolu s organizací Hatter, sdružením za práva gayů, uvedlo, že podá žalobu na stát za diskriminační praktiky, které jsou v rozporu s Ústavou.

Zdroj: Guardian

Přispět