Nicegirl: Mickalene Thomas

Americká devětačtyřicetiletá Mickalene Thomasová je současná afroamerická umělkyně známá pro své kolážovité malby, které v sobě nesou prvky západní umělecké historie, pop-artu a vizuální kultury zkoumající ideje ženskosti, krásy, rasy, sexuality a pohlaví. Předním tématem, které se v její tvorbě odráží, je otázka afroamerické homosexuální identity

 

 

 

Na fotografii s názvem Sandra: She’s a Beauty Standing nabízí Thomasová svou vlastní moderní interpretaci tradičního portrétování. Podle Thomasové jsou nejčastěji afroamerické ženy zobrazovány v roli služebnic či je na ně pohlíženo skrze optiku antropologie. Fotografie vyobrazuje sebevědomou ženu, mimochodem matku Thomasové, Sandru Bushovou, se sebejistým pohledem přímo do hledáčku kamery. 

 

Výše je také vyobrazená Sandra Bushová, tentokrát v sedící poloze. Tuto fotografii Thomasová uveřejnila na svém Instagramu na Den matek.

 

Dramatický vztah s matkou, který byl protkán drogovými závislostmi a hledáním vlastní sexuální identity, vyobrazuje Thomasová v ani ne minutovém dokumentárním filmu pro HBO:

 

Thomasová také vytvořila první portrét Michelle Obamové!

Zdroj: Google Arts and Culture, Niceboys.cz

Přispět