Niceboy: David Hockney

Jeden ze světově nejproslulejších britských umělců, niceboy David Hockney (*1937), se již v polovině minulého století otevřeně hlásil k homosexualitě. Některá svá díla dokonce podepisoval se slovy „queer“ či „unorthodox lover“. 

Téma homosexuality prostupovalo celou jeho tvůrčí kariéru. Mimo jiné pořádal přednášky o homosexualitě v kontextu amerického umění a byl o něm natočen kontroverzní biografický snímek A Bigger Splash, který se dočkal mnohých ocenění i zákazů. 

Hockney se proslavil například sérií obrazů plaveckých bazénů a zavlažovačů trávníků, jeden takový jsme zvolili pro titulní obrázek, nese název Portrét umělce (bazén s dvěma postavami).

Jeho portfolio také tvoří tzv. joiners, tedy jakési kubistické koláže z několika polaroidových fotografií, například slavná „fotomontáž“ Portrét Dolores Olmedo.

Dolores Olmedo byla sběratelkou a patronkou maleb Diega Rivery, jehož postavu můžete znát například z filmu Frida, Rivera byl totiž manželem u nás známější nicegirl Fridy Cahlo

Dolores často stála jako modelka Riverovým obrazům, Hockney ale tuto ikonickou postavu pro mexické umění vyobrazuje zcela jinak. Fotografie Dolores v barevném ponču rozstříhá a skládá je zpět ve zmíněné „joiner“. Do levého dolního rohu pak umisťuje miniaturní verzi samotného díla. Opticky je obraz velmi působivým.

Hockney žije a tvoří nyní v Hollywood Hills v Los Angeles, případně ve svém domku v Malibu. Oba domovy se staly četnými předlohami jeho děl.

Zdroj: Google Arts and Culture, Niceboys.cz

Přispět