„Lidé LGBTQI budou čelit nenávisti a násilí, i když padne Lukašenkův režim,“ uvedl běloruský queer aktivista  

V Bělorusku panují ohromné nepokoje poté, co byly 9. srpna oznámeny výsledky prezidentských voleb. Ty do čela státu po šesté v řadě postavili Alexandra Lukašenka, „vítězem“ se stal s drtivou převahou. Bělorusové i nezávislé průzkumy považují výsledky voleb za zfalšované či vynucené vyhrožováním a násilím. Demonstrace, nepokoje a nevole jsou brutálně potlačovány policejním aparátem země.

Za právoplatnou vítězku je považována opoziční kandidátka Světlana Tichanovská, která je nyní v exilu.

V neděli 16. srpna se uskutečnilo největší opoziční shromáždění „v historii nezávislého Běloruska“, uvádějí místní zpravodajství. Desítky tisíc lidí v ulicích požadovaly, aby se Lukašenko konečně po 26 letech vzdal své moci.

Vzácně se mezi transparenty objevila i duhová vlajka. Andrei Zavalei je queer aktivistou, který se svou LGBT+ rodinou jednu takovou hrdě držel.

Vysvětlil: „Do tohoto víkendu jsme duhové vlajky k protestům nenosili. Hrozilo, že by to mohla vláda zneužít a označit za propagandu, že celý protest je organizován západem, který je proti našim hodnotám tradiční rodiny,“ uvedl deník Politico.

„Nadto jsme věděli, že kdybychom to udělali, mnoho našich spoluobčanů nebude příliš přátelských.“

Vztahy stejného pohlaví jsou sice v Bělorusku legální, ale přesto jsou queer lidé považováni za divné, duševně nemocné a stávají se častým tečem urážek a násilí.

V roce 2018 běloruská vláda prohlásila, že vztahy stejného pohlaví jsou „fake“ a „degradací pravdy“, což odráží i postoje společnosti jako celku.

Zavalei poznamenal, že v minulých dnech protestující proti Lukašenkovi pomalovali zdi výkřiky „go away, pidor“.Pidor je běloruské velmi pejorativní označení pro homosexuála.

„Nekritizujeme opoziční lídry za to, že nejsou dostatečně přátelští k naší komunitě a že ji nepodporují, zatím,“ dodává Zavalei.

„Až to bude možné, budeme jednat o nových legislativních podmínkách, tedy poté, co do úřadu usedne nový/á prezident/ka.“

Navzdory určitému nepřátelství od protestujících proti Lukashenkovi, Zavelei se svou „pidor rodinou“ statečně v neděli mával duhovou vlajkou věříce, že LGBT+ osvobození bude součástí nové kapitoly Běloruska.

„Po Holocaustu byli homosexuálové přemístěni z koncentračních táborů do vězení,“ píše Zavelei na svém Twitteru a poznamenává, že paragraf 175, zákon namířený proti homosexuálům, který „opravňoval“ nacisty k zatýkání a zabíjení homosexuálů, byl platným ještě mnoho let po skončení druhé světové války. Bělorusko získalo nezávislost v roce 1991 a až v roce 1994 byl zrušen zmíněný zákon.

„Lidé LGBTQI budou čelit nenávisti a násilí, i když padne Lukašenkův režim,“ napsal Zavalei. „Bojujeme za demokracii a lidská práva“

 

 

Zdroj: PinkNews, Politico, Niceboys

Přispět